Ford Driving Skills for Life zleciło badanie na temat korzystania z telefonu za kierownicą u młodych kierowców.
Przeprowadzono je na tysiącu brytyjskich kierowców w wieku od 17 do 24 lat. Wykazało ono, że podczas jazdy 54% z nich rzuca okiem na telefon, 38% regularnie sms-uje, a 27% dzwoni, nie korzystając z zestawu głośnomówiącego. Ponadto aż 7% przegląda swojego Facebooka lub Instagrama, a prawie 5% publikuje posty.
Blisko 46% młodocianych kierowców obwinia o to swoich rodziców, twierdząc, że obserwowali u nich takie złe zachowanie i weszło im to w nawyk.
84% z badanych osób jest świadoma tego, iż korzystanie z telefonu za kierownicą jest poważnym i niebezpiecznym wykroczeniem. Młodzi ludzie odczuwają stres, gdy muszą choć przez chwilę być „offline”, co skutkuje właśnie takimi wynikami ankiety.
Ale nawet osoby z wieloletnim doświadczeniem i najlepszymi umiejętnościami prowadzenia samochodu będą miały zaniżoną koncentrację podczas korzystania z telefonu.
Co ciekawe 39% młodych ankietowanych uważa też, że ich umiejętności jazdy są gorsze z powodu rozwoju technologii pojazdów takich jak asystent parkowania, czy tempomat.
Okazuje się, że chcąc poprawić swoje umiejętności jazdy, 34% z nich obejrzało na YouTube samouczek o prowadzeniu pojazdów, a 26% skorzystało z gier wideo. W wyniku tych przedsięwzięć 46% z nich zauważyło nawet poprawę. Ale jeśli chodzi o gry komputerowe to, choć w większości ich dynamika i oprawa wizualna są niezwykle realistyczne, za kierownicą samochodu mamy tylko jedno życie.
Korzystanie z telefonu komórkowego za kierownicą jest jednym z najbardziej groźnych poczynań i za każdym razem, kiedy to robimy, narażamy siebie i innych na drodze na niebezpieczeństwo. Jednak, jak widać po sondażu, wysyłanie sms-ów i przymus bycia na bieżąco z mediami społecznościowymi jest często ważniejsze.
W Polsce za używanie telefonu podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.