Ciężarówki zasilane płynnym gazem ziemnym (LNG) są coraz szerzej stosowane w transporcie. Stacje tankowania, tak kluczowe dla długodystansowych przewozów, powstają w całej Europie.
Na dzień dzisiejszy w Niemczech działa 6 stacji oferujących LNG. Dwie są w Berlinie, jedna w okolicach Neubrandenburga, jedna w Hamburgu, jedna w bawarskim Nördlingen oraz jedna w okolicach Bonn. To niewielka ilość – choć można zatankować w czterech różnych częściach kraju – dlatego w przygotowaniu jest ponad 30 stacji. Mają one być gotowe przed końcem przyszłego roku, a więc przewoźnicy będą mieli do dyspozycji około 40 obiektów i będą mogli zatankować LNG już we wszystkich regionach. W Hamburgu mają powstać trzy obiekty, w okolicach Mannheim oraz Wolfsburga po dwa, a w Zagłębiu Ruhry cztery. Ewentualne problemy z jedną stacją nie będą już przysparzały problemów przewoźnikom.
W Polsce czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw jest koncern Shell. Planuje on wybudować przy głównych szlakach transportowych 11 punktów tankowania LNG. Pierwsza stacja Shell z LNG dla samochodów ciężarowych w Polsce miałaby powstać jeszcze przed końcem 2019 roku.
Na chwilę obecną w całej Europie Shell posiada 14 publicznych stacji LNG (10 w Holandii, 3 w Belgii i 1 w Niemczech), a w ciągu następnych 3-4 lat planuje wybudować 39 kolejnych, w tym wspomniane 11 w Polsce.
– Polska bierze udział w programie, w ramach którego chcemy budować stacje tankowania skroplonego gazu ziemnego dla samochodów ciężarowych w Europie, mniej więcej co 400 km. Mamy nadzieję, że pierwszą stację w Polsce uruchomimy w tym roku – powiedział Molenda na konferencji prasowej zapowiadającej Shell Eco-marathon.
W Polsce tankowanie LNG w trybie ogólnodostępnym stało się możliwe dzięki inwestycji PGK Śrem. W grudniu 2015 roku firma ta uruchomiła pierwszą w Polsce stację LNG dla aut ciężarowych na składowisku w Mateuszewie. Stacja jest czynna całodobowo dla klientów posiadających dedykowaną kartę RFID. Generalnym wykonawcą stacji oraz dostawcą LNG jest Cryogas M&T Poland.
W Polsce funkcjonują obecnie jeszcze trzy inne stacje, ale są one wyłącznie dla wybranych klientów. Są to:
Stacja LNG Kostomłoty (A4)
BISEK-Asfalt, Granitowa 7, 55-311 Kostomłoty
Stacja LNG Krzywa (A4)
EPO-Trans, Gromadka, Krzywa LSSE
Stacja LNG/LCNG Warszawa – MZA
Miejskie Zakłady Autobusowe, Warszawa, Ostrobramska 38